טיפולים הומאופתים לבעיות שכיחות

טראומה

הומאופתיה יכולה להיות יעילה במיוחד במקרים של טראומה ומשתתפת גם בשילוב עם הרפואה המערבית. הדוגמא המפורסמת ביותר היא השימוש בארניקה בזמן פציעות. במקרי פציעה נשתמש ברמדיס הומאופטיות אך אל לנו להתעלם וטיפולים רגילים. במקרים אלו נוכל גם להשתמש בתמיסות צמחים (טינקטורות) מעבר לרמדיס ההומאופתיים. בפציעות רגילות נשתמש בפוטנצים בינוניים (12c, 30c, 200c) ובפציעות חמורות יותר נשתמש בפוטנצים חזקים יותר.

הטינקטורות השכיחות

ARNICA TINCTURE
התמיסה משמשת בכל סוגי כיווץ השרירים. מריחה חיצונית של הארניקה לא מפריעה לרמדי הבסיסית של המטופל. אין למרוח ארניקה בצורה חיצונית על פצע פתוח. ניתן להשיג גם במשחה או בקרם.

CALENDULA TINCTURE
התמיסה משמשת לחיטוי ולעצירת דימומים הנגרמים מפציעות. הטינקטורה עוזרת גם להחלמה מפני אותן פציעות. בנוסף היא עוזרת בהקלת גירויי עור בינוניים – כוויות מדרגה ראשונה , פצעים הנרגמים מחיתולים, עור ושפתיים סדוקים. אפשר להשתמש בתמיסה לטחורים ולכל האזור הגניטלי לאחר הלידה. ניתן להשיג גם במשחה או בג'ל.

HYPERICUM TINCTURE
הטינקטורה משמשת להחלמה לאחר פגיעה באזורים שעתירים בעצבים, כמו קצות האצבעות.

רמדיס עיקריות לשימוש בפצעים וטראומה

ARNICA
הרמדי החשובה ביותר לטיפול בפצעים ובטראומה. בתאונות קשות כמו פגיעת ראש ופגיעת מכונית דרושה ארניקה בחוזק גובה (10m) כטיפול ראשוני. ארניקה יכולה גם לעזור להחלמה מפציעה ישנה או לזירוז ההתאוששות לאחר ניתוח, טיפולי שיניים, כאבי שרירים אחרי מאמץ.

BELLIS PERENNIS
הרמדי עוזרת במיוחד לטראומה עמוקה ולפצעים ברקמות בטן עמוקות ואחרי ניתוח.

BRYONIA
רמדי עיקרית לטראומה קלה עד קשה בכל רקמה בגוף ומתאימה בעיקר במצב שבו למטופל קשה לשכב בשקט וכל תנועה מסבה לו כאב וההקלה בכאב תהיה בזמן שכיבה או בלחץ על האזור הכואב.

LEDUM
הרמדי מתאימה לפצעים עם כאבים מפתלים, נפיחות ואודם. המקום הפגוע מרגיש קר מאוד למגע אך נראה הקלה על ידי קירור האזור.

רמדיס נוספות

ACONITE
רמדי שנדרשת בשעות הראשונות אחרי טראומה קשה שמתלווה אליה פחד ובהלה.

CARBO VEGETAVILIS
הרמדי תינתן למקרה של שוק אחרי פציעה, חולשה וקור. הרמדי מתאימה לפציעות כגון תאונת דרכים.

HEPAR SULPHUR
הרמדי מתאימה לפצעים עם רגישות קיצונית למגע. המטופל יכול לצעוק מכאב בעת בדיקת האזור הפגוע. האזור הפגוע קר, ונדרש לעטוף אותו בעטיפה מחממת.

HYPERICUM
הרמדי מתאימה לפציעות באיזורים מרובי עצבים כגון באצבעות, לשון ואיברי מין. הכאבים יהיו חדים ומתוארים כ"יריות" מקום הפצע כלפי מעלה.

LACHESIS
הרמדי תינתן לפציעות עם כאבים בהם מרגישים את הפולס הלבבי, נפיחויות שהופכות במהירות לצבע סגול-שחור. החמרה תתרחש מחום ומכל לחץ על אזור הפציעה.

PULSATILLA
הרמדי מתאימה לפציעות שכתוצאה מהן יש נפיחויות עם הרגשה שהאזור התנפח מאוד. הכאבים משנים את מיקומם וסוגם לעתים קרובות.

RUTA
הרמדי מתאים למקרי חבלה כאשר העצם קרובה לפני השטח או חבלות קשות שגורמות לתחושת נוקשות. הפציעה תגרום לכאב חד שנשאר למספר חודשים.

SULPHURIC ACID
הרמדי מתאים בהם נתנו ARNICA אך נשארו נוקשות ושינוי בצבע העור.
בנוסף, זוהי רמדי ייחודית לדימום פנימי בעין אחרי טראומה.

 

 

נקעים 

טיפול בנקע חייב לכלול בראש ובראשונה מנוחה כדי לתת למקום להתאושש. במקרים אלו, מתן רמדי הומאופטי יכול לזרז את מהירות ההחלמה. בנוסף לטיפול כדאי להוסיף ויטמין C במינון גבוה של 2,000 מיליגרם ושמן פשתן. ניתן לרכוש בבית המרקחת גם משחת ARNICA למריחה על המקום שיתמוך בזירוז ההבראה, בנוסף לרמדי הפנימיות.

ARNICA
הרמדי מתאימה למקרים של נקע קשה עם דימום פנימי וכאב, בדרך כלל במפרקים קטנים כמו יד, קרסול ואצבעות. פגיעה בשריר אחרי מאמץ ממושך וכאבים חזקים המדמים שבירה של עצם. המאפיין ברמדי הוא הפחד שאדם מסוים יגע ויבדוק את החלק הפגוע ("הכל בסדר, עזבו אותי במנוחה").

BRYONIA
הרמדי מתאימה למקרים של כאבים חמורים, חדים ודוקרים במפרק כף היד, אגן וקרסול. ניכרת הטבה הנגרמת כתוצאה משכבה במנוחה גמורה, קירור ו/או לחץ על המקום.

RHUS TOXICODENDRON
הרמדי מתאימה לנקעים הגורמים לתחושת נוקשות וכאב המלווה בתחושת חוסר מנוחה. ניכרת הרעה בתחילת תנועה והטבה בהמשך התנועה. הקלה תורגש כתוצאה מחימום המקום.

 

 

שברים 

במקרה של שבר נדרש טיפול ראשוני בבית חולים בקיבוע המקום, אך המטופל יכול להיעזר בטיפול הומאופטי כדי לזרז את תהליך ההחלמה ולהקל עם הכאב והסימפטומים הכרוכים בפציעה.

ACONITE
הרמדי מתאימה לדקות הראשונות במידה והפציעה מלווה בפחד או שוק.

ARNICA
הרמדי מתאימה לשעות הראשונות אחרי השבר כטיפול קבוע לכל סוגי השברים, בייחוד כשיש שינוי בצבע העור באזור הפגוע.

BRYONIA
הרמדי מתאימה לכאבים חמורים חדים ו/או דוקרים באזור הפגיעה. המטופל יעדיף לשכב ללא תנועה ולקרר את המקום על מנת להקל על סבלו.

CALCAREA PHOSPHORICA
הרמדי מתאימה לשברים ישנים עם כאבים שמוחמרים במזג אויר קר.

HYPERICUM
הרמדי מתאימה לשברים מעוכים בעיקר באזור האצבעות.

RUTA
הרמדי מתאימה לשברים בהם העצם קרובה לפני השטח.

SYMPHYTUM
הרמדי מזרזת מאוד התאחות העצם מחדש. יש לדאוג תחילה לקיבוע נכון של השבר.

 

 

כוויות 

טיפול בקביעות מתחיל כדי להקל על הכאב ולעודד איחוי רקמות העור הפגועות ורק אחר כך למנוע זיהום. בכוויות קלות מומלץ להשתמש בג'ל קלנדולה של בית המרקחת.

APIS
הרמדי מתאימה לכוויות קלות מלוות בכאב, אדמומיות ונפיחות.

ARSENICUM
הרמדי מיועדת לכוויות קשות עם כאבים וצמרמורות המלווים בחרדה וחוסר מנוחה. המטופל מרגיש שצריך לחמם את המקום ולא לקררו.

CALENDULA
הצמח יינתן בדרך כלל כג'ל או משחה חיצונית למריחה, לעתים במשחות הכוללות גם PLANTAGO ו-HAMAMELIS. המריחה החיצונית תקל על הכוויה, תזרז את ההחלמה ותמנע צלקות. בנוסף ניתן לטפל בכוויות באמצעות הצמח כרמדי הומאופטי בחוזקים גבוהים.

CANTHARIS
הרמדי מתאימה למקרים קשים של כוויה עם כאבים שורפים איומים המוטבים מקור (המטופל אינו יכול להוריד אפילו לשניה את שקית הקרח).

URTICA URENS
הרמדי מתאימה לכוויות קלות, בעיקר ממים רותחים. כתוצאה מהכוויה העור נשאר שלם וללא שלפוחיות המלווה בתחושת גירוד.

 

 

מכות שמש 

במכות שמש רמדיס הומאופטיות יכולות לעזור עד כדי כך שהמטופל יחזור לאיתנו תוך דקות ספורות. אולם, למרות ההתאוששות המהירה יש לאפשר מנוחה למספר שעות לפני שיוכל לחזור לשגרה. במקרים של התייבשות יש לדאוג להשלמה של נוזלים ואלקטרוליטים בנוסף לטיפול ההומאופטי.

ACONITE
הרמדי מתאימה במקרה שמכת שמש מגיעה בפתאומיות ובחוזקה, מלווה בכאב ראש חזק וברגישות לאור. במצב זה, הפנים של המטופל נפוחות והאישונים התנפחו.

BELLADONNA
הרמדי מתאימה למכת שמש אחרי שינה בשמש, ומלווה בכאב ראש חזק עם תחושה של פעימות ובפנים חמות ואדומות אך שאר הגוף קר.

CARBO VEGETABILIS
הרמדי מתאימה למקרים של תחושה והתמוטטות לאחר חשיפה לחום ושמש. המטופל נהיה קר וסובל מבחילה או שלשולים.

CUPRUM
הרמדי מתאימה להתייבשות המלווה בכיווצים בבטן או ברגליים המלווים בחיוורון.

GLONOINUM
הרמדי מתאימה לכאב ראש חריף המלווה בסחרחורות, בפנים אדומות והרגשה של פעימות בעורקים המובילים לראש. בנוסף, תגרם עליה בתדירות ההשתנה.

NATRUM CARBINICUM
רמדי שיכולה להועיל לבעיות שהתעוררו ממכת שמש חדשה או ישנה. המטופל חווה בלבול או סחרחורת, כובד והרגשה ריקנות בראש. כאב ראש חזק וחולשה מחשיפה קטנה לשמש בייחוד אחרי מכת שמש.

 

 

פציעות

אנו משתמשים בהומאופתיה לריפוי ומניעה של זיהומים מפצעים. יש להשתמש בכל הטכניקות הרפואיות הידועות כגון הוצאה של גורם זר הנכנס לגוף וניקוי זהיר של הפצעים. בנוסף, רמדיס הומאופטיות יכולות לעזור לעצירת הדימום ואף לעצירת תהליך של נמק.
במקרים של עקיצות נהוג לטפל רק במקרים חמורים יותר בהם יש מספר רב של עקיצות בו זמנית או עקיצות שהזדהמו. בעקיצות קלות ניתן למרוח ג'ל קלנדולה או לשים קרח על המקום.

CALENDULA
הרמדי מתאימה למקרים של פצעים המלווים בדימום. ניתן לשים את תמיסת הקלנדולה שיכולה לעזור בעצירת הדימום. קלנדולה בצורת רמדי תינתן בשלבים הראשונים של הזיהום ותשמש לחיטוי וסגירה של הפצע.

HYPERICUM
הרמדי מתאימה לפצעים באזורים עשירים בעצבים (לשון, קצות אצבעות ואיברי מין), המרגישים כמו ירייה חדה במרכז הפצע.  

LEDUM
הרמדי מתאימה לעקיצות ונשיכות מכל סוג שהוא – חרקים, כלבים, חתולים ונחשים, כאשר יש דימום קטן והשיניים של בעל החיים חדרו עמוק. הרמדי מתאים גם למקרים שבהם העקיצה הזדהמה ונראה אדמומיות אשר מוקפת באזור חיוור ותלווה בהרגשת קור באזור זה.

STAPHYSAGRIA
הרמדי מתאימה לחתכים משוסעים עם כאב ניכר המלווים בזיהום עם הרגשה של כאב דקירה חדה.

ACONITE
הרמדי מתאימה למקרים של פצעים המלווים בשוק ופחד ולכן ניתן את הרמדי הזו מידית לפציעה.

APIS.
הרמדי מתאימה למקרים של נשיכות ועקיצות המלווה באדמומיות, נפיחות ותחושה של שריפה.

ARNICA
הרמדי מתאימה לכול סוגי הטראומה והפציעות, פצעים שסועים עם שינוי צבע של האור ונפיחות.

 

 

יבלות

טיפול ביבלות בצורה הומיפאוטית בדרך כלל קשה במיוחד כי על המטפל לקחת את המקרה של המטופל בכללותו ולא לטפל ביבלות בלבד. ננסה בפרק זה לעזור ליבלות בצורה מצומצמת.

CAUSTICUM
הרמדי מתאימה למטופלים עם יבלות גדולות או רבות. אחרי זמן מסוים היבלות מתקשות, הופכות להיות רגישות ומדממות בקלות.
מיקום: קצות האצבעות (ביחוד באזור הציפורניים), באזור האף, השפתיים, הגבות והאפעפיים.

MEDORRHINUM
הרמדי מתאימה ליבלות בילדים בדרך כלל לחות ונקודתיות אשר מופיעות באזור אברי המין.

NITRIC- ACID
הרמדי מתאימה למגוון רב של יבלות, לעיתים מגרדות ולעיתים בעלות ריח לא נעים. היבלות יכולות לדמם בקלות לאחר גירוד או רחצה.
מיקום: פנים ושפתיים, ידיים, אצביות ואיברי מין.

THUJA
זוהי הרמדי השכיחה ביותר לטיפול ביבלות, הרמדי מתאימה ליבלות גדולות שיתפתחו במהירות בצורת קונוס. לאחר זמן מה היבלות נבקעות ומקבלות ריח של גבינה ישנה ובעלות צבע כהה.

 

 

דלקת בשלפוחית ובדרכי השתן

דלקת בשלפוחית השתן זה אחד מהמצבים האקוטיים השכיחים ביותר שמתפתחים במהלך טיפול כרוני. מקרים רבים אינם דורשים טיפול ומנגד ברוב המקרים כאשר מלווה חום, כאבי גב או סמני מחלה נוספים כדאי לטפל ברמדי הומאופטית תוך שימוש בזהירות. במקרים בהם לא נדרש טיפול מומלץ על שתיית נוזלים, לקיחת ויטמין C, מיץ חמוציות ועוד מוצרים נוספים אחרים. ההחלטה על שימוש ברמדי הומאופטיות צריכה להתבסס על חומרת המקרה. יש להתייחס לכל סימני המחלה ולא להסתמך על סימפטום אחד בלבד.

רמדיס עיקריות בטיפול בדרכי השתן:

CANTHARIS
מתאים לטיפול כאשר שורף בדרגה בינונית עד חזקה בזמן נתינת שתן. נתינת שתן באופן מוגבר כאשר כל כמה דקות יש צורך להתפנות גם כאשר יש שתן מועט מאוד.
מתאים לקחת כאשר יש הרעה במצב בזמן שתייה, שמיעה של צליל מים זורמים, או לחילופין, הטבה הנגרמת ממגע עם חומרים קרים.
כדאי לחשוב על הרמדי CANTHARIS כאשר הסימפטום העיקרי הוא כאב.

NUX VOMICA
מתאים לטיפול כאשר יש רצון קבוע להתפנות אבל יוצא כמויות קטנות של שתן בלבד. כאבים מופיעים בעת ניסיון לאצירת (אגירה) שתן. הרמדי מתאימה לכאב שמתחיל לפני ובזמן ההשתנה. הכאב מוחמר מוחמר מכעס, התקררות, דיכוי של טחורים, קפה ואלכוהול, ומוטב בחום ובאמבטיה חמה.
כדאי לחשוב על הרמדי NUX VOMICA כשהסימפטום העיקרי הוא דחיפות במתן שתן.

PULSATILIA
מתאים לטיפול כאשר יש דחיפות פתאומית וחזקה ללא יכולת לאגור שתן. הכאב מתעצם בכל רגע של דחיה במתן השתן. כאבים חזקים מגיעים אחרי מתן השתן. החמרה לפני מחזור, שכיבה על הגב, הליכה וקור.
כדאי לחשוב על הרמדי POLSATILIA כאשר הכאבים אינם קבועים ומשנים מיקום.

SARSAPARILLA
מתאים לטיפול כאשר יש כמויות גדולות של שתן עם כאב שורף בסוף נתינת השתן. בעיקר כאב שמורגש בדרך כלל בצד ימין עם צמרמורת שמתחילה באזור דרכי השתן בזמן נתינת שתן, והחמרה מורגשת בקור.
כדאי לחשוב על הרמדי SARSAPARILLA כאשר הסימפטום העיקרי הוא כאב המופיע לקראת סוף ההשתנה.

 

 

שלשולים

תזונה בזמן שלשולים
כשמתחילים השלשולים מומלץ לצרוך נוזלים, מלחים, אורז, בננות ותפוחים. בנוסף, יש להימנע מצריכת סוכרים מלאכותיים. במידה ושלשול חדש נמשך יותר משבוע או שבועיים יש לבדוק קיומם של פרזיטים, שמרים או אמבות. במידה ומדובר בפרזיטים ניתן לטפל בתרכיז זרעי אשכוליות או לחילופין בטיפול הומאופטי. למטיילים באזורים עם סנטריה נמוכה כדאי לקחת כדורי Peptobismol
הטיפול ההומאופטי הפשוט בשלשולים הוא מתן של מנה של 30c של רמדי מני המצורפים מטה לאחר כל שלשול. בדרך זו ככל שהמצב משתפר מרווחים את תדירות לקיחת ההומאופטיה עד להפסקתה. במתן הרמדי הנכונה נראה כמעט תמיד תגובה חיובית תוך מספר שעות. אם תגובה זו אינה מתקבלת מומלץ לבחור רמדי אחרת.

ABROTANUM
הטיפול מתאים לשלשולים בעיקר בילודים עם נטייה להרזות כתוצאה מהשלשול, שמתחלף בעצירות.
הרמדי תתאים למבוגרים שהשלשול מקל על כאבים מבעיות ראומטיות.

ACONITE
מתאים לטיפול כאשר יש שלשול פתאומי בייחוד אחרי חשיפה לקור או לאירוע מבהיל, והאדם חסר מנוחה ומפוחד. השלשול יהיה מימי ובצבע ירוק. סימפטום מרכזי נוסף הוא שייווצר כאב בטן אשר מקרין עד החזה.

AETHUSA
מתאים לטיפול לשלשול בילדים בייחוד אחרי חשיפה לחלב, גם חלב אם. הרמדי מתאימה כאשר יש החמרה במצב בזמן יציאת שיניים או במזג אויר חם. במצב זה השלשול יהיה מימי ובצבע ירוק או צהוב.

ANTIMON CRUDUM
הרמדי מתאימה לבעיות של מעי רגיז ולאי-סבילות למזון. השלשול במקרה זה יהיה לאחר קלקול קיבה כתוצאה מאכילת יתר. שלשול שמתחלף בעצירות ביחוד אצל אנשים מבוגרים. החמרה תהיה לאחר אמבטיה, בעיקר קרה, או אחרי אכילה של אוכל חמוץ, יין או לחם.            

ARGENTUM NITRICUM
מתאים לטיפול כאשר יש כאבי בטן עם התכווצויות, שלשול מימי בלילה, ששלשולים עם בטן נפוחה וגזים אשר מופיע כאשר יש התרגשות וצפייה לפני אירוע כמו מבחן, הופעה מול קהל וכו'.
מתאים לקחת שיש הרעה במצב בזמן שתייה ובשכיבה על צד שמאל, ובאכילת אוכל מתוק ושמן ובעיקר גלידה.

ARSENICUM
מתאים לטיפול כאשר השלשולים שורפים וחרפים, ולעתים ילוו בבחילות והקאות. מבחינה פנימית האדם ירגיש חרדה וחוסר מנוחה. הרמדי מתאימה במיוחד כאשר יגרם קלקול קיבה מהרעלת מזון או כל אוכל שפג תוקפו אפילו במעט. החמרה בעיקר בין השעות שתיים עשרה בלילה לשתיים בבוקר או באכילת מאכלים קרים.

BAPTISIA
מתאים לטיפול כאשר יש שלשולים עם חום עם ישנוניות חזקה וערפול, יציאות בעלות ריח רע מאוד.

CHAMOMILLA
הרמדי מתאים בעיקר לטיפול בשלשולים בתינוקות ובילדים קטנים כאשר היציאת ירוקות וחמות והריח כמו ביצה סרוחה. הילד יראה חוסר מנוחה, עצבנות ובכי.

COLOCYNTHIS
מתאים לטיפול כאשר השלשול מלווה בכאבים עם התכווצויות בבטן ורצון להתקפל לתנוחת עובר. הרמדי מתאים כאשר תגרם החמרה כתוצאה מכעס, אוכל ושתייה, גם לאחר כמויות קטנות.

IODUM
הרמדי מתאימה לשלשול בילדים רזים הסובלים גם מבעיות בבלוטת התריס. החמרה בבוקר ובמזג אויר חם. תהיה הקלה לאחר אכילה ובאויר הפתוח.

KALI BICHROMICUM
מתאים לטיפול כאשר השלשולים מופיעים בכל קיץ. הרמדי מתאים בעיקר שיש החמרה בבוקר ושהשלשול מעיר את המטופל.

MERCURIUS COROSIVUS
מתאים לטיפול כאשר השלשולים מלווים במאמץ ללא הצלחה להוצאת צואה. השלשול יהיה חריף ודמי. החמרה בזמן הסתיו ועל ידי תנועה.

NATRUM MURIATICUM
מתאים לטיפול כאשר יש מחלה דלקתית במעיים ואי-סבילות למזון. החמרה בשעות היום ובמצב של צער.

PODOPHYLLUM

מתאים לשלשול מימי המלווה בגזים המתפרץ בבת אחת, בדרך כלל ללא כאבים אך עם התכווצויות שמאלצות את המטופל להתקפל קדימה. יכול להיות מלווה בחולשה נטייה לעלפון וריקנות בקיבה אחרי יציאות, ולעתים ילווה בכאב ראש. החמרה בשעות ארבע עד חמש בבוקר או בשעות הערב. בנוסף, תהיה החמרה לאחר שתיה או אכילה, אחרי רחיצה באמבטיה.

PULSATILLA
מתאים לטיפול כאשר מתחילים שלשולים לאחר קלקול קיבה. השלשול יהיה ללא כאבים, עם מאפיינים משתנים. החמרה אחרי מאמץ, לאחר חימום החדר ולאחר אוכל, בעיקר אוכל שמן, גלידה ובצל.

SULPHUR
מתאים לטיפול לבעיית המעי הרגיז ובמצבים בהם השלשול מעיר את האדם בחמש עד שש בבוקר. השלשול מתאפיין בריח רע חזק הנשאר בחדר השירותים כמחצית השעה. היציאות מלוות בכאב בתחושת בערה וגירוד. החמרה בבוקר ואחרי שתיה של בירה או חלב.